• Przepis na udane ferie

          • W związku ze zbliżającymi się feriami, uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Jako podsumowanie, uczniowie klasy VI przygotowali plakaty promujące bezpieczne formy spędzania wolnego czasu, które ozdobiły szkolny korytarz.

            Ponadto, podczas zajęć integracyjnych, uczniowie przygotowali wspólny przepis na udane ferie nastolatka, który można zobaczyć poniżej.

            Wszystkim naszym uczniom życzymy wspaniałego i bezpiecznego wypoczynku według ustalonego przepisu!

          • Apel "Bezpieczne ferie"

          • W trosce o bezpieczeństwo uczniów naszej szkoły dnia 11stycznia odbył się apel, podczas którego dzieci z klasy IIa i IIIa przedstawiły zasady bezpiecznego zachowania się w czasie ferii zimowych.

            Uczniowie zaprezentowali  przestrogi na czas zimowej laby  urozmaicone wesołymi zimowymi piosenkami i tańcem. Zaproszeni do szkoły przedstawiciele Policji przypomnieli wszystkim zasady spędzania zimowego wypoczynku. Na koniec na wszystkich czekała niespodzianka – pojazdy policyjne, do których można było wsiąść i poczuć się jak stróż prawa.

            Życzymy udanych i bezpiecznych ferii zimowych.

          • Bezpieczne ferie 2024

          • Poradnik bezpiecznego wypoczynku 2023-2024 zima - informator dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku

            Drogie dzieci i drodzy rodzice z okazji zbliżających się ferii zimowych w naszym powiecie chcielibyśmy życzyć Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie zimowe
            to idealny czas na relaks, odpoczynek od obowiązków szkolnych i nauki.

            Przedstawiamy 10 sposobów na bezpieczne ferie:

            1. Bądź rozsądny i bezpieczny

            Zawsze informuj rodziców lub opiekunów, dokąd wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz. Unikaj przygodnych znajomości - nie korzystaj z jazdy samochodem z nieznajomym. Bądź nieufny wobec osób nieznanych, nawet tych, które wydają się sympatyczne. Nie baw się w pobliżu jezdni, baw się w miejscach do tego przeznaczonych. Przechodź przez jezdnie w miejscach oznaczonych – zawsze na zielonym świetle. Jako trasę przemarszu wybieraj miejsca dobrze oświetlone, unikając bezludnych skrótów. Bądź widoczny – noś odblaski.

            2. Bądź bezpieczny w domu

            Każde dziecko będące w domu, zwłaszcza same musi wiedzieć, że:

            - nigdy nie wolno otwierać drzwi mieszkania obcym, nawet gdy mówią, że przysłali ich rodzice,

            - nie wolno chwalić się, co cennego jest w domu i kiedy wracają z pracy rodzice,

            - nie wolno bawić się kurkami gazu, zapałkami, kablami ani gniazdkami elektrycznymi,

            - zawsze należy powiedzieć rodzicom o każdym telefonie od obcej osoby oraz o tym,
            że nieznajomy pukał do drzwi mieszkania.

            3. Bądź bezpieczny w Sieci

            Zawsze pamiętaj też, że osoba, z którą rozmawiasz w sieci, może być kimś zupełnie innym,
            niż myślisz. A informacje, które jej udostępnisz, mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Zachowaj szczególną uwagę w kontaktach z nieznajomymi np. na forach czy w grupach.
            Nie możesz wykluczyć, że rozmawiasz z cyberprzestępcą lub osobą, która chce Cię skrzywdzić, wykorzystać do własnych celów, ośmieszyć albo namówić do złego zachowania. 

            4. Bądź aktywny

            Wykorzystaj okres ferii zimowych na aktywny wypoczynek. Nawet jeśli aura nie pozwala
            na typowe zimowe aktywności takie jak sanki, narty czy lepienie bałwana możesz wybrać się na przejażdżkę na hulajnodze, deskorolce czy rolkach. W wielu miastach funkcjonują kryte lodowiska, na których można świetnie się bawić. Jeśli zostajesz na ferie zimowe w domu,
            nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzać czas aktywnie i na świeżym powietrzu. Wybierzcie
            się na rodzinny spacer po lesie czy przejażdżkę rowerową. Pamiętaj, sport to zdrowie!

            5. Uważaj na kruchy lód

            Nigdy nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne! Niskie temperatury powodują zamarzanie rzek, jezior i zbiorników wodnych, co zachęca do zabawy na zamarzniętej tafli. Wahania temperatur powoduje, że lód robi się cieńszy i znacznie bardziej kruchy. Jego pęknięcie stanowi ogromne zagrożenie, którego następstwem może być nawet utonięcie! Jeżdżenie na łyżwach jest bezpieczne tylko na specjalnie przygotowanych do tego celu lodowiskach, pod opieką osób dorosłych.

            6. Dbaj o higienę

            Ferie zimowe powinny być oderwaniem od codziennych obowiązków. Wykorzystaj ten czas właściwie, zadbaj o higienę osobistą, wysypiaj się, odżywiaj się zdrowo. Podczas spożywania posiłków pamiętaj o higienie rąk. Nie używaj wspólnych przyborów toaletowych.
            Nie pij i nie jedz ze wspólnych naczyń. Spożywaj tylko świeżą i zdrową żywność; myj warzywa
            i owoce. Nie spożywaj żywności, która utraciła datę przydatności do spożycia.

            7. Unikaj napojów energetycznych

            Napoje energetyczne przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych i nie powinny być spożywane przez dzieci i młodzież, ponieważ zawierają składniki, które przyjmowane w dużych ilościach, zwłaszcza przez osoby o małej masie ciała (jak dzieci), mogą doprowadzić
            do przekroczenia dawek, przy których obserwuje się efekty toksyczne. Od 1 stycznia 2024 r. sprzedaż napojów energetyzujących osobom poniżej 18-tego roku życia jest zabronione. Dowiedziono również, że napoje o wysokiej zawartości kofeiny spożywane przez dzieci
             i młodzież mogą prowadzić do zaburzeń w rozwoju układu nerwowego.

            8. Unikaj nieznajomych zwierząt

            Nie zbliżaj się do obcych psów i kotów, ani innych dzikich zwierząt – nie dotykaj ich, nawet jeśli sprawiają wrażenie łagodnych. Nie wolno psa drażnić, dokuczać mu czy próbować go uderzyć; często nie zdając sobie z tego sprawy, można wyzwolić u psa agresję, uderzając w ogrodzenie czy rzucając w niego różnymi przedmiotami. Pamiętaj pogryzienia są niebezpieczne ze względu na ogromne ryzyko zakażenia. Szczególnie groźne jest zakażenie wścieklizną. Każda osoba pokąsana przez zwierzę powinna bezwzględnie zgłosić się do lekarza!

            9. Unikaj używek

            Ferie dla młodych ludzi to zwykle czas odpoczynku, wyjazdów, spotkań ze znajomymi, oderwania od codziennych obowiązków, co nie rzadko wiąże się z okazją
            do eksperymentowania z różnymi używkami tj. głównie z alkoholem i papierosami jednak coraz częściej także z narkotykami. Pamiętaj, że spożywanie alkoholu, papierosów czy narkotyków prowadzi do uzależnienia, braku kontroli nad własnym życiem, negatywnych konsekwencji zdrowotnych zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej.

            10. Uwaga na dopalacze

            Dopalacze to nowe narkotyki, zawierające niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Dopalacze mogą mieć postać kolorowych tabletek, proszku, znaczków do lizania czy kadzidełek. Nie daj się zwieźć pozorom! Dopalacze to trucizna w „pięknym” opakowaniu!  Dopalacze mają negatywny wpływ na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, ich zażywanie może powodować m. in.: zawroty głowy, wymioty, stany lękowe, urojenia, ataki szału czy śpiączkę.

          • Podaruj misia

          •          W tym roku szkolnym po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się akcja „Podaruj misia dzieciom z chorobą nowotworowa”.  

                 Do włączenia się do corocznej akcji, jaką jest zbiórka przytulanek dla najmłodszych pacjentów, poprosiła nas mailowo Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” . Dla dzieci z nowotworami, przebywających przez dłuższy czas w szpitalu, każdy nowy pluszowy miś jest źródłem niezwykłej radości i pocieszeniem podczas trudnego okresu leczenia onkologicznego. Dzięki tak niewielkiemu gestowi, chcieliśmy okazać wsparcie dzieciom, które znalazły się w tak trudnej sytuacji.

                 Wszystkie zebrane maskotki zostały osobiście dostarczone do siedziby fundacji, która mieści się we Wrocławiu przy  ul. Ślężnej.

                 Dziękuję bardzo wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz całym klasom , którzy włączyli się do akcji.

                                                                              Szkolny koordynator  L. Haba

          • Konkurs plastyczny oddziałów przedszkolnych

          • KREATYWNA CHOINKA

                 Boże Narodzenie i czas przygotowań do świąt to najpiękniejszy okres. Dzieci z oddziałów przedszkolnych miały możliwość wzięcia udziału w konkursie na własnoręcznie wykonaną najciekawszą choinkę przestrzenną. Celem konkursu było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych.

                    Na konkurs dostarczono aż 40 przepięknych choinek.


               Choinki wykonane były różnymi technikami. Jedne odznaczały się bogatym zdobnictwem, mnóstwem detali i ozdób oraz niezwykłą kolorystyką, podczas gdy inne - zachwycały skromnością, prostotą i kunsztem wykonania. Jedno jest pewne - przygotowanie ich wymagało dużo pracy i zaangażowania nie tylko dziecka, ale także członków rodziny. Każda wyróżniała się pomysłowością, oryginalnością, ciekawa techniką.


                 Komisja, miała bardzo trudne zadanie, by wybrać spośród tylu pięknych prac te najładniejsze. Po wielu debatach podjęła decyzję, że każda choinka jest równie piękna w wyniku czego każdy uczestnik otrzymał dyplom i upominki.

                 Wszystkie prace zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu wprowadzając nas w nadchodzące święta.

          • Konkurs „Kolęd i pastorałek”

          • W oddziałach wychowania przedszkolnego odbył się konkurs „Kolęd i pastorałek”.

            Celem konkursu było:

            • rozwijanie indywidualnych predyspozycji i zdolności aktorskich dzieci,

            • wprowadzanie w radosną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

            Do konkursu zgłosiło się ośmioro dzieci.

            Zgodnie z decyzją Jury wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy
                      
                           Gratulujemy

          • Jasełka

          • Najpiękniejsze w roku Święta Bożego Narodzenia obchodziliśmy w naszej szkole 22 grudnia. Uczniowie klas I – III pod przewodnictwem p.Iwony Pieterek  i p. Joanny Kuriaty przygotowali bożonarodzeniowe jasełka podczas których zatrzymaliśmy się i przypomnieliśmy sobie, co naprawdę jest najistotniejsze w Bożym Narodzeniu. Uczniowie zwrócili uwagę na najważniejsze aspekty przygotowania do Świąt. Byśmy mogli poczuć prawdziwie Boże Narodzenie w sercu, w rodzinie, we wspólnocie szkolnej powinniśmy obdarzać się szacunkiem, braterską miłością, dobrocią, życzliwością, troszczyć się o wiarę, pokój i zgodę.

            W teksty pięknego i mądrego przedstawienia wplataliśmy cudowne polskie kolędy i pastorałki. Dzięki nim każdy z nas mógł poczuć atmosferę nadchodzących Świąt. Na zakończenie Świąteczne życzenia złożyła Pani Dyrektor Bożena Buzała oraz ksiądz proboszcz Piotr Góźdź.

            Gracjana Kapsa

          • RYMcerze. Laboratoria Przyszłości - grudzień

          • RYMcerze to polski zespół muzyczny wykonujący hip-hop.

            Duet tworzą od 2007 roku raperzy Bęsiu (Łukasz Bęś) i DJ Yonas (Jonatan Blank).

            Od 2013 roku zespół prowadzi projekt profilaktyczny „Nie Zmarnuj Swojego Życia” w ramach którego grają w szkołach, domach dziecka, ośrodkach poprawczych, a także dla osadzonych w więzieniach.

            Honorowymi patronami projektu są Rzecznik Praw Dziecka i Ministerstwo Sprawiedliwości.

            Jego celami są: zachęcanie młodzieży w wieku szkolnym (od 13 do 19 lat) do rozwijania swoich pasji i talentów; promocja zdrowego stylu życia i wartości chrześcijańskich; profilaktyka uzależnień realizowana poprzez przestrzeganie przed próbowaniem używek (papierosów, alkoholu, narkotyków, dopalaczy), które mogą prowadzić do utraty zdrowia i życia oraz są przyczyną wzrostu przestępczości.

             

            20.12.2023 na zaproszenie naszej szkoły (dzięki: Kamila!) raperzy spotykali się z młodzieżą zebraną na sali gimnastycznej  i w czasie dwóch godzin lekcyjnych opowiadali o swoich doświadczeniach życiowych, w tym o swojej walce z nałogami. Wartości te były zawarte także w ich utworach prezentowanych na spotkaniu.

            Podczas spotkania  do utrwalenia tego bardzo ciekawego spotkania wykorzystany został profesjonalny aparat  Canon EOS M50 Mark II, który otrzymaliśmy dzięki udziałowi w projekcie #Laboratoria Przyszłości.

          • Mikołajki 2023

          • Dzisiejsze lekcje geografii i biologii w klasie 6 i 7 poświęcone były jednemu z najbardziej znanych zwierząt świata- zwłaszcza w grudniu- reniferowi. I nie ma znaczenia, czy nazywa się Rudolf, Kometa, Kupidyn czy Śmiałek- tu przypomnieliśmy sobie piosenkę z uroczego filmu świątecznego „Rudolf Czerwononosy”.

            Uczniowie dowiedzieli się przede wszystkim gdzie żyje- tu udaliśmy się najpierw palcem po mapie na koło podbiegunowe północne a potem w podróż filmową do Rovaniemi (Laponia, Finlandia) do wioski św. Mikołaja, aby przejechać się zaprzęgiem ciągnionym właśnie przez renifery. To bardzo towarzyskie zwierzęta, dawno już udomowione, u których zarówno samiec jak i samica mają poroża.

            Zaskakujące było to, że tak duże zwierzęta odżywiają się tak małymi roślinkami-porostami, które wygrzebują raciczkami spod śniegu- chrobotkiem reniferowym. Są więc- jak widać, roślinożercami (stąd takie długie jelita!).

            W ramach godziny z wychowawcą klasa 5b stroiła klasę- przecież święta tuż, tuż.

            Były też prezenty!

            Przez cały dzień towarzyszył uczniom wspaniały nastrój, czapeczki św. Mikołaja, różki reniferów, kolorowe swetry, kamizelki, koszule ze świątecznymi motywami, … a w tle okolicznościowe piosenki.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powierzyć mu najskrytsze sekrety :)


                 Z tej okazji 24 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta, wykonały  „misiowe” prace plastyczne oraz zdrowe misiowe przekąski.

          • Mistrzostwa Polski w piłkę siatkową na siedząco

          • Nasi wojownicy z małej wioski galów walczyli dzielnie w trzech turniejach o MistrzostwoPolski w piłkę siatkową na siedząco, które rozgrywane były we Wrocławiu, Szczecinie i Łodzi wokresie wrzesień- listopad 2023. Podczas tych turniejów rozegrali 14 spotkań zajmując 6 miejsce wkońcowej klasyfikacji.

            Ktoś może powie: eeeee! VI miejsce!

            No tak.

            Gdybyśmy nie byli małą wioską galów a po drugiej stronie nie siedzieliby zawodnicy zWarszawy, Wrocławia, Łodzi, Górnego Śląska, Kaźmierza czy Szczecina to można by powiedzieć:eeeee!VI miejsce!Brawo dla wszystkich zawodników.

          • ZEBRANIA Z RODZICAMI

          • 21.11.23 r.

            Godzina 16:30 - góry hol szkoły (ul. Szkolna 6), szkolenie dla rodziców - temat: Przemoc rówieśnicza w realnym świecie oraz cyberprzemoc - bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.

            Po szkoleniu spotkania w klasopracowniach:

            Budynek Kochanowskiego 2:

            Klasa 6a - sala nr 1

            Klasa 6b - sala nr 5

            Klasa 7a - sala nr 3

            Klasa 7b - sala nr 2

            Klasa 8 - sala nr 6

            Budynek Szkona 6:

            Klasa 4 - sala nr 9

            Klasa 5a - sala nr 13

             

          • Program UPRIGHT

          • Nasza szkoła bierze udział w programie UPRIGHT, a wdrażamy go w celu poprawy i promocji zdrowia psychicznego wśród nastolatków. W tym roku szkolnym pilotaż obejmuje klasy piąte.

            Nadrzędnym celem programu jest promowanie dobrostanu psychicznego oraz zapobieganie powsta­waniu zaburzeń psychicznych poprzez zwiększenie odporności psychicznej młodzieży dzięki zintegro­wanemu podejściu obejmującemu nastolatków, ich rodziny oraz nauczycieli i pracowników szkół.

            Ramy programu obejmują cztery sekcje: uważność, skuteczność, radzenie sobie i uczenie się kompetencji społeczno-emocjonalnych. Naszymi działaniami obejmiemy nastolatków, ale też Was drodzy Rodzice i Opiekunowie oraz całą społeczność szkolną.

            Więcej informacji: https://umwd.dolnyslask.pl/fileadmin/user_upload/Zdrowie/2022/Upright_nowe_05.2022/WB4US-DobrostanDlaNas-podrecznikdlarodzin-www.pdf

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • „11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zostało ono ustanowione 23 kwietnia 1937 roku. 11 listopada to niezwykle symboliczna data. Tego dnia zakończyła się I wojna światowa, a Polska powróciła do grona niepodległych państw.

            Niepodległość nie została Polakom darowana z dnia na dzień, a to, że Polska powróciła na mapy Europy po 123 latach zaborów nie było zasługą tylko kilkunastu działaczy, którzy walczyli o Polskę w czasie I wojny światowej.

            Polska wolność to zasługa kilku pokoleń Polaków, którzy – poczynając od 1795 roku, kiedy miał miejsce trzeci rozbiór Rzeczpospolitej– nie zapomnieli o swoich korzeniach, tradycji, języku i wierze.

            To dzięki nim: Polakom, którzy wciąż pielęgnowali pamięć o utraconej Ojczyźnie, dzięki zwykłym ludziom, powstańcom listopadowym i styczniowym, działaczom z okresu Wiosny Ludów, naukowcom, badaczom i podróżnikom – cały świat nieustannie przypominał sobie o Polsce.

            W tym roku ten wyjątkowy dzień obchodzimy wraz z zespołem „Złota Leszczyna”, który przyjął od nas zaproszenie. Witamy Was bardzo serdecznie.

            Witamy również przybyłych do naszej szkoły gości oraz nauczycieli i was drodzy uczniowie. ……”

            Tymi słowami uczniowie klasy 5 b rozpoczęli obchody rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole.

          • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

          •      11 listopada 1918 r. to bardzo szczęśliwa data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.

                 W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli.  Dzieci uroczyście ubrane świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych. Dzieci oglądały film edukacyjny "Polskie symbole narodowe", wykonywały prace plastyczne: godło i flagę Polski, kotyliony, a także odśpiewały wraz z nauczycielami hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego” pamiętając przy tym o zachowaniu należytej postawy.

          • Dyniowe inspiracje – rodzinny konkurs plastyczny

          • Październik to miesiąc, kiedy w ogrodach i na polach dojrzewają dynie. Mogą mieć różne kształty i barwy. Wykorzystujemy je w różnorodny sposób. Robimy z nich smakowite i zdrowe przetwory. Jednak często stanowią one element dekoracyjny naszego otoczenia. W naszym przedszkolu odbył się jesienny Rodzinny konkurs plastyczny- „Dyniowe inspiracje". Zadaniem biorących udział było przygotowanie pracy plastycznej o tematyce jesiennej
            z użyciem dyni. Wszystkie dzieła dzieci i rodziców przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Prace były pomysłowe i oryginalne. Komisja oceniająca miała bardzo trudne zadanie – wpłynęło aż 50 prac! Wszystkie prace zostały wyróżnione!!! Bardzo wszystkim dziękujemy za udział w konkursie. GRATULUJEMY!!!

          • „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”

          • Gmina Złotoryja zobowiązana jest do monitorowania utrzymania efektów projektu „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”. Monitowanie odbywa się poprzez składanie oświadczenia w określonym terminie (ostatni kwartał 2023r. i 2024r), zgodnie z Zarządzeniem Wójta w sprawie wdrożenia procedury monitorowania utrzymania efektów projektu grantowego   pn.: „Cyfrowa Gmina- Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym- Granty PPGR”, Oś V Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia- REACT-EU, Działanie 5.1 Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia, Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020

            Oświadczenie należy złożyć w Urzędzie Gminy Złotoryja, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 8 grudnia 2023 r.

            Załączniki - oświadczenia